Căi de comunicație

danciulesti2

Principalele drumuri din comuna Dănciulești și localitățile pe care le desăvârșesc sunt următoarele:

– D.J. 605 A – care face legătura între comuna Melinești, jud. Dolj și satul Obârșia, este drum modernizat;
– D.J. 651 A – care face legatură între satul Dănciulești și comuna Ghioroiu, jud. Valcea, este drum parțial pietruit;

– D.C. 35 – care face legătura între satul Rădinești și comuna Stejari, este drum pietruit;

– D.C. 36 – care face legătura între satul Dănciulești și comuna Stejari, este drum modernizat.

Lungimea drumurilor publice din comună este de 90 km din care:

– 18 km (19,99%) sunt drumuri județene;

– 32 km (35,55%) sunt drumuri comunale;

– 40 km (44,46%) sunt drumuri agricole.

Există destul de multe tentacule de zone de intravilan ce cuprind drumuri sătești nemodernizate, drumuri de pământ destul de puțin pietruite, drumuri de asfalt, foarte necesare locuitorilor comunei.

Se remarcă un trafic relativ intens în campaniile agricole de utilaje, mijloace specifice de transport, tractoare, dar și circulația vehiculelor cu tracțiune animală.

În restul anului, traficul greu se rezumă la transportul utilajelor de intervenție petrolieră.

Traficul de tranzit se desfășoară mai intens în sudul comunei și normal pe axa nord-sud a rețelei stradale principale.

Drumurile județene aparțin Administrației Drumurilor Județene Gorj, iar drumurile comunale aparțin domeniului public local.